Son yıllarda gelen zamlar ve ekstra maliyetlerle birlikte elektrik faturaları da ev sahipleri için büyük bir gider kalemi haline gelmektedir. Peki artan elektrik faturalarınızı nasıl azaltabilirsiniz? Bunun basit ama etkili birkaç yolu bulunmaktadır. gelin şimdi elektrik faturalarınızı nasıl azaltabileceğinize bakalım. 

 

Tasarruflu Ampul Kullanın

 

Standart bir evin en büyük elektrik harcamalarından bir tanesi boşa yanan ışıklar ve verimsiz ampullerdir. 

 

Florasan veya eski tipte ampuller kullanıyorsanız bunları hemen tasarruflu veya led bir aydınlatıcıyla değiştirmeniz gerekmektedir. Tasarruflu ampuller eski tip ampullere göre yaklaşık olarak 4’te 1’i kadar enerji tüketerek aynı aydınlatmayı sağlamaktadır. 

Yeni tip led ampullerde ise bu oran daha da fazladır. 

 

Ayrıca bulunmadığınız odalarda ampullerin yanmasına son verebilirsiniz. Özellikle gündüz vakitlerinde güneş ışığından maksimum derecede faydalanarak evinizin aydınlanmasını sağlayabilirsiniz. 

 

Enerji Verimliliği Yüksek Cihazlar Kullanın

Normal bir evde elektriğin en fazla kullanıldığı alan beyaz eşyalardır. Özellikle buzdolabı ve fırın gibi ısıtma ve soğutma elemanları elektriği fazlasıyla kullanmaktadır. 

Günümüz teknolojilerinde bu cihazların düşük enerji kullanımıyla yüksek verimli olması sağlanmaktadır. Neredeyse bütün markalarda A+, A++, A+++ enerji verimliliklerine sahip beyaz eşyalar ve ev elektronikleri bulunmaktadır. 

Evinizde bulunan elektrik tüketen cihazlarınızı verimli cihazlar ile değiştirerek hem yüksek elektrik faturalarından kurtulabilir hem de daha az elektrik tüketerek sürdürülebilir bir gelecek sağlayabilirsiniz. 

Cihazlarınızı Stand By Durumda Bırakmayın

Evde yapılan en büyük elektrik sarfiyatlarından bir diğeri de neredeyse bütün cihazların stand by yani kapalı ama fişe takılı durumda kalmasıdır. 

Bakıldığında cihazlar bu şekilde elektrik tüketmiyor gibi görünse de fişi takılı ve her an uyandırılmaya hazır şekilde beklediklerinden dolayı enerji tüketmektedir. 

Basit bir işlemle televizyon, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi ürünlerinizin fişini kullanmadığınız anlarda çıkardığınız takdirde, ay sonunda gelecek olan faturada yaptığınız bu işlemin faydasını göreceksiniz. 

 

Güneş Enerjisi Kullanın

Elektrik faturasından tasarruf etmenin günümüzdeki en etkili yolu güneş enerjisinden elektrik üretimidir. Ev, apartman, iş yeri veya fabrika farketmeksizin her yerde güneş enerjisinden faydalanabilirsiniz. 

Evinizin çatısına yaptıracağınız güneş enerjisi santrali sayesinde kış aylarında elektrik faturalarından tasarruf ederken yaz aylarında ise çatınızda bulunan santral üzerinden para kazanabilirsiniz. 

Evinizde kullanıdığınız elektrik konusunda ne kadar tasarruflu olursanız çatınızda bulunan güneş enerjisi santralinden de o kadar çok gelir elde edebilirsiniz. Güneş enerjisinden kazanç sağlayabilmek için yukarıda bahsettiğimiz tasarruf yöntemlerini uygulayabilirsiniz. 

Çatınız için en uygun güneş enerjisi santrali teklifi için aşağıda bulunan buton üzerinden teklif formumuzu doldurabilirisiniz. Solarizasyon uzmanları en kısa sürede sizlerle iletişime geçecektir. 

Teklif Al

Leave a Reply