Fotovoltaik Paneller Bulutlu Günlerde de Enerji Üretir

 

Güneş panelleri, güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştürmektedir. Burada kastedilen güneş ışığı, UV ışıktır. UV ışıklar gözle görülmez ve havanın bulutlu/yağmurlu olduğu durumlarda da yeryüzüne ulaşırlar. 

Güneş panellerinin enerji üretemediği tek durum kar yağışıdır. Güneş panelinin yüzeyi kar ile kaplandığında UV ışıkları panele ulaşamaz. Güneş paneline UV ışıkları ulaşamadığından dolayı da enerji üretimi gerçekleştirilemez. Buna rağmen panelin üzeri kar ile kaplı değil veya üzeri temizlenmişse enerji üretimine devam edebilir. 

Yani güneş panelleri havanın bulutlu/yağmurlu olduğu günlerde de elektrik enerjisi üretir. Ancak bulutlu bir gündeki üretim, havanın açık ve güneşli olduğu güne kıyasla daha düşük olmaktadır.

Ayrıca güneş panelleri kışın da enerji üretimine devam eder. Kış aylarında günler kısaldığından dolayı yer yüzüne düşen güneş ışıkları da yaz aylarına göre daha az olmaktadır. Ancak yer yüzüne ulaşan güneş ışıkları az olsa dahi enerji üretimine devam edilir. 

Ülkemiz orta kuşakta ve akdeniz ikliminin etkisi altında olduğundan dolayı genel olarak bulutlu gün sayısı oldukça azdır. Bulutlu gün sayısı az olduğundan dolayı Türkiye ile aynı kuşakta bulunan ülkelerde neredeyse yılın tamamında güneş enerjisinden elektrik üretimi gerçekleşir. Hatta Türkiye’ye göre daha kuzeyde bulunan ve güneşli gün sayısı çok az olan Almanya’da Türkiye’ye göre çok daha fazla güneş enerjisinden elektrik üretimi gerçekleşiyor.  Bunun sebebi de kurulu olan güneş enerjisi santralinin fazla olmasıdır. 

Türkiye’nin her bölgesinde güneşten enerji üretimi rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir. Siz de bulunduğunuz şehirdeki güneş potansiyelini öğrenmek ve eviniz veya iş yerinizde güneşten enerji üretmek istiyorsanız aşağıda bulunan “Teklif Al” butonundan teklif alabilir ve uzmanlarımızla görüşebilirsiniz. 

Teklif Al

Leave a Reply