Güneş enerjisi kullanım alanları açısından son yıllarda fazlaca gelişim göstermiştir. Daha önceleri sadece arazi veya belirli yapıların çatısında yer alırken günümüz itibariyle hemen her yerde güneş enerjisi santrallerini görmek mümkündür. Özellikle teknolojinin ucuzlamasıyla beraber güneş enerjisi teknolojisini evlerde de görmekteyiz. Müstakil evler, apartmanlar, fabrika ve tesis çatıları, tarım ve hayvancılığın yapıldığı alanlar güneş enerjisinin kullanıldığı alanlardır. 

 

Müstakil Evler İçin Güneş Enerjisi

Elektrik aboneliğinin olduğu her yerde On Grid sistemlerle güneş enerjisi santrali kurulumu gerçekleştirilebilmektedir. Geçtiğimiz yıllarda değişen mevzuatla birlikte bireysel elektrik abonelerinin de güneşten enerji üretmi konusunda önündeki engel de kalkmış oldu. Lisanssız bir şekilde 10kW güce kadar bireysel kullanıcılar da kendi evlerinin çatısından elektrik üretimi yapabiliyor. Yapılan elektrik üretiminin şebekeye satışı sonucunda elektrik masraflarından da tasarruf edilebiliyor. 

Apartmanlar İçin Güneş Enerjisi

Türkiye’de şehirlerin bir çoğunda apartmanlar şeklinde yapılar müstakil evlerden daha fazladır. Nüfusun da çoğunluğu apartmanlarda ikamet ettiklerinden dolayı elektrik üretimi konusunda en fazla sorulan sorulardan birisi de apartmanda oturanlar kendi elektriklerini güneş üzerinden nasıl karşılayabilirler? 

Apartmanda oturuyorsunuz ve kendiniz için apartman çatısına güneş paneli yaptırmak istiyorsanız aynı apartmanda oturan daire sahiplerinden izin alınması gerekmektedir. Alınan izin neticesinde eğer uygunsa apartman çatısına güneş enerjisi santrali kurulumu yapılabilir. 

Apartmanlar için güneş enerjisi santrallerinde daha çok kullanılan yöntem ise apartmanın ortak giderlerinin karşılanması için GES kurulumudur. Apartman yönetimlerinin çatıya kurduracağı güneş enerjisi santrali sayesinde apartmanın ortak gideri olan asansör, elektrik, aydınlatma gibi masraflarda ciddi miktarda azalma olabilir. 

 

Fabrika – Tesisler İçin Güneş Enerjisi

Türkiye’de yenilenebilir enerjinin yaygınlaşması için sıklıkla yeni mevzuatlar çıkmaktadır. Fabrikalar ve üretim tesisleri için 1mW’a kadar elektrik dağıtım şirketi kurmaksızın lisanssız bir şekilde elektrik üretimi izni verilmektedir. Üretilen elektrik öncelikli olarak en yakında bulunan üretim tesisinde kullanılmalıdır. İhtiyaç fazlası üretile elektrik ise şebeke üzerinden dağıtım firmasına gönderilir ve aylık ekstra kazanç elde edilebilir. 

Çatı üzeri güneş enerjisi santrali hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için grup şirketimiz olan Senerji’nin senerji.istanbul web sitesini ziyaret ederek daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Müstakil ev veya apartmanınıza güneş enerjisi santrali kurulumu için teklif almak ve ayrıntılı bilgilere sahip olmak için aşağıda bulunan “Teklif Al” butonundan iletişim formunu doldurarak Solarizasyon uzmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz. 

 

Teklif Al

Leave a Reply