Güneş Enerjisi Kurulumu

Güneşten yeryüzüne birbirinden farklı dalga boylarına sahip elektromanyetik dalgalar gelmektedir. Bu çeşitlilik içerisinde görünür ışık diye adlandırılan ve 380 nm ile 700 nm arasında olan bölüm fotovoltaik etki karakteristiğine sahip malzemeler aracılığıyla DC akıma daha sonra güç elektroniği teknolojisine sahip inverter ile AC akıma çevirmeye yarayan düzenek fotovoltaik enerji sistemleri olarak adlandırılmaktadır. 

Üretilen enerji günümüzde iki farklı düzenek ile kullanılmaktadır:

  • Şebeke Bağlantılı Sistemler (On Grid)
  • Şebekeden Ayrık Sistemler (Off Grid)
  • Hibrit Sistemler (Hybrid)
Güneş Enerjisi Kurulumu

Şebeke Bağlantılı Sistemler

 Şebeke bağlantılı sistemler küçük ev kurulumlarından, fabrika çatısı ve santral tipi kurulumlara kadar çok geniş bir aralıkta değerlendirilmektedir. 

Burada fazlalık enerji mahsuplaşma yöntemi ile enterkonnekte şebekeye verilmektedir. 

Şebeke bağlantılı sistemler, şebekenin karakteristiklerine uygun olarak çalışmalıdır. Bu nedenle, inverter kullanılmaktadır. 

Şebekeden Ayrık Sistemler

 Şebekeden ayrık sistemler tüketicinin elektrik enerji ihtiyacını karşılayabileceği herhangi bir şebekenin olmadığı bölgelerde enerji üretimi, depolaması ve kullanımı için geliştirilmiş sistemlerdir. Şebeke bağlantılı sistemler ile kıyas edildiği zaman daha karmaşık bir yapıya sahip olduğu görülmektedir. Çünkü kullanım alanları ve enerji ihtiyaçlarına göre birçok farklı şekilde geliştirilmiş olan sistemlerdir. 

Bu sistemler kırsal bölgelerde yani şebekenin olmadığı yerlerde bulunan evlerin AC yüklerini ve kamp ve doğa yürüyüşü gibi etkinlik yapan bireylerin DC yüklerini beslemek amacıyla geliştirilmiştir. 

 Ek olarak, her geçen gün bu alanda birbirinden farklı tüketiciye uygun taşınabilir ve diğer ürünler ile ergonomik bir şekilde bütünleşmiş tasarımsal cihazlar geliştirilmektedir. 

Güneş Enerjisi Kurulumu

Hibrit Sistemler

Hibrit sistemler farklı teknolojilerin bir arada kullanıldığı ve tek bir enerji üretim kaynağına bağlı olmayan sitemlerdir. Genellikle aşağıdaki enerji teknolojilerden birkaçını kullanarak oluşturulmaktadır:

  • Güneş
  • Rüzgar
  • Dizel jeneratör
  • Hidroelektrik
  • Hidrojen

Hibrit sistemler şebeke bağlantılı veya şebekeden ayrık olarak kurulabilmektedir. Fotovoltaik sistemlerde kış aylarında üretilen enerji miktarı diğer mevsimlere göre daha az olmasından dolayı hibrit sistemlerle enerji üretimini takviye etmek sistem kurulum maliyetlerini belirli ölçüde düşürmektedir. 

Diğer enerji kaynaklarıyla üretilen enerjiyi depo edebilen ve yükleri kontrollü olarak besleyen, güç elektroniği ve akü çözümleri ile gelişmiş teknolojik bir hibrit enerji kontrol teknolojisi geliştirilmiştir. Bu teknolojinin en belirgin faydası şebeke bağlantılı sistemlerde yenilenebilir enerjilerde meydana gelen dengesiz üretimleri düzenlemesi ve şebekeden ayrık sistemlerde tüm üretim kaynakları ve tüketim kaynaklarını kontrol edebilmesidir. 

Siz de hemen ev için güneş enerjisi sistemleriyle elektrik maliyetlerinizi azaltıp ekolojik dengeye katkı sağlamak istiyorsanız aşağıda bulunan teklif formumuzu doldurabilirsiniz.

Yazar; Sıtkı Bulut


    Haritanin üzerindeki noktanın doğru olduğuna emin olun. Değilse noktayı doğru yere taşıyın..