10 Kw güneş enerjisi kurulumu için yeni hazırlanan tasarıya göre konutların, müstakil evlerin veya fabrikaların çatılarına kurulacak olan 10 Kw güneş enerjisi kurulumu için yapı ruhsatı gereği kaldırılıyor. Bunun için yeni tasarıdan faydalanmak isteyen elektrik aboneleri öncelikle dağıtım firmalarına başvuruda bulunacak. Onaylanan projeler kendi aboneliklerin bulunduğu tüketim noktasına çift yönlü sayaç kullanılarak bağlantı yapabilecek.

10 Kw Güneş Enejisi Kurulumunda Yeni Tasarının Avantajları

10 Kw şebeke bağlantılı güneş enerjisi kurulumu sistemi sayesinde ödemiş olduğunuz aylık elektrik faturasından büyük bir ölçüde tasarruf sağlayabilirsiniz. 10 Kw güneş enerji kurulumunun bir diğer avantajı ise her ay üretmekte olduğunuz fazla elektriği şebekeye satarak kazanç elde edebilirsiniz.

Yeni hazırlanan tasarıya göre mikro yatırımcıların yapacağı yatırımın süresi kısalacak ve maliyet avantajı oluşturacak. Daha öncesinde Türkiye’de 1 MW ve altı güneş enerjisi santrallerinde lisans zorunluluğunun kaldırılması, sektörün ileriye doğru bir adım atmasında önemli rol oynamıştı. Bugünlerde güneş enerjisi çatı uygulamalarında yaşanan bu gelişmeler ile birlikte artık küçük işletmelerde yenilenebilir enerji kaynaklarını görmemiz yaygınlaşacak.