Genel olarak güneş enerji sistemlerinde akü bulunması bir şart olarak algılanmaktadır.

Güneş enerjisi sistemlerinde akü zorunluluğu yoktur. Şebeke elektriğinin olduğu her yerde işyerlerinde, evlerde, villalarda elektrik ihtiyacını karşılamak ve fazlasını satmak üzerine tasarlanmış bir solar enerji sistemi kurulabilir, algının aksine bir zorunluluk taşımamaktadır.

Bilinenin aksine güneş enerji santrellerinin kurulumda akülü sistem zorunlu değildir. On-grid sistemler de tercih edilebilir, ilerleyen başlıklarda On-grid güneş paneli sistemlerinden bahsedeceğiz.

12 Mayıs 2019 tarihinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’nın yayınladığı yönetmeliğe göre, güneş enerjisi kullanarak evlerinin çatı ve cephelerinden elektrik üretecek kişilerin beklediği aylık mahsuplaşma düzenlemesi sayesinde, saatlik olarak ürettiğiniz elektriği tüketemeseniz bile ay sonunda ihtiyaç fazlası ürettiğiniz tükettiğiniz elektrik ile mahsup edilebiliyor. 

Güneş Panellerinde ‘On-Grid’ Şebeke Destekli Sistemler ile Elektrik Üretimi

Güneş panellerinizin akülü olması şart değildir. Şebeke bağlantılı fotovoltaik sistemler, üretilen elektriğin akülerde depolanması yerine üretim yerinde tüketilmesi prensibine dayalı çalışmaktadır. Bu nedenle şebeke bağlantısı olan evlerde akülü kullanma zorunluluğu da ortadan kalkmaktadır.

Projelendirme yapılırken üretilmesi istenilen ya da ihtiyaç olan enerji miktarı tespit edilir. Güneşten gelen enerji fotovoltaik panellerde DC elektrik akımı oluşturur ve buradan invertere gelir. Inverter DC akımı AC akıma çeviren elektronik bir cihaz olup ayrıca şebeke koşullarını kontrol eden merkezdir.

Üretilen enerji yüksek çevrim gücü olan, merkezi şebekeye bağlanabilen invertörler ile merkezi şehir şebeke sistemine bağlanır. Böylelikle panellerden üretilen enerji doğrudan şebeke sistemine bağlanmış olur ve ihtiyacınız olan elektriği karşılar. İhtiyaç fazlası elektriği ise şebekeye ileterek başka tüketiciler tarafından kullanılmasını sağlar, ve bundan ekstra gelir elde edersiniz. Alan ve ışınım koşulları uygun olduğu taktirde şebekeye bağlı elektrik üretim sistemi ile istenilen güçte elektrik enerjisi üretimini sağlamak mümkündür.