Güneş enerjisi fiyatları, tercih edilen endüstri alanına göre belirlenmektedir. Ortalama 8-10 kwh tüketimi olan bir ev, 130-150 TL gibi bir fatura ödemektedir. Kuracağınız solar sistem ile bu tüketimin istediğiniz kadarını güneşten sağlamanız mümkündür. Örnek vermek gerekirse 1 adet solar panel alırsanız (330Wp), evinizde ya da işyerinizde dönüştürücü mikro inverter ile günde 1- 1.5 kwh elektrik üretmeniz mümkün olabilir. Bu da demek oluyor ki bir adet panel bile elektrik faturanızı aşağı çekecektir.

Solar sisteme sahip olarak bedava güneş enerjisini elektriğe çevirip, şebekeden daha az elektrik kullanarak aylık elektrik faturanızı düşürebilir ve elektrik fiyatlarındaki artışlardan etkilenmeyip tasarruf edebilirsiniz.  

Güneş Enerjisi ve Kullanım Alanları

Güneş enerjisi fiyatları kullanım alanına göre belirlenmektedir. Özellikle akıllı ev özelliklerine sahip konutlarda, bu sistemler hem çevreci hem de az maliyetli olmasından dolayı her geçen gün daha fazla tercih edilmektedir. Konut içerisinde kullanılmasının yanı sıra bu sistemler, sanayi ve endüstri alanında da kullanılmaktadır. Bu işletmeler ihtiyaç hissettikleri enerjiyi güneşten elde ederek, elektrik maliyetini oldukça azaltmaktadır. 

Güneş enerjisi fiyatlarının,  diğer enerji sistemlerine göre çok daha düşük maliyetli olmaları tercih nedenleri arasında yer almaktadır.


Teknolojinin gelişimi ile inovatif çözümler sunan güneş enerji sistemleri, güneş ışınlarından ve ısıdan elde edilen enerjiyi elektriğe dönüştürmekte, hem insanların hem de işletmelerin kullanımına sunmaktadır. Bu sistemler, diğer enerji sistemleri ile karşılaştırıldığında daha çevrecidir ve doğa, bu sistemler sayesinde korunmaktadır.

Solar Sistemlerde Algı: Akülü Olması Şart

Güneş enerjisi panelleri enerji ihtiyacı olan her yerde kurulabilir. Güneş enerjisi çevreci ve maliyeti düşük bir sistemdir, yatırım maliyetinin düşük olması ve yüksek verim elde edilen bir enerji türü olması sebebi ile tercih edilmektedir. Güneş enerjisi panelleri, yenilenebilir enerji sistemleri içerisinde kurulumu, bakımı ve işletimi en kolay olanıdır. Çatıların işlevsellik kazanarak enerji kaynağı olarak kullanılması ile bu alanlardan enerji üretimi sağlanır.

Solar sistemlerde aküsüz sistemler tasarlanabilir. Evinizin elektrik ihtiyacını karşılamak ve fazlasını satmak üzerine tasarlanmış bir solar enerji sisteminden bahsediyoruz, bu sistemde akü yok. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’dan edinilen bilgiye göre, güneş enerjisiyle binaların çatı ve cephelerinden elektrik üretecek kişilerin beklediği aylık mahsuplaşma ile ilgili düzenleme çalışmaları tamamlandı. Bu yeni düzenleme sayesinde, aylık mahsuplaşma ile elektriği şebekeye verip ay sonunda da kullanabilirsiniz.