Güneş enerjisi sistemleri sadece kurumsal ve herkesin bildiği büyük firmalar ya da işletme sahipleri tarafından kullanılmamaktadır. Günümüzde artık kendiniz yani bireysel bir kullanıcı olarak da evlerde güneş enerjisi ile elektrik üretimi gerçekleştirebilirsiniz. 

Evlerde üretim için kurulan sistemlere ise ev tipi güneş enerji sistemleri adı verilmektedir. Her evin kendi ihtiyacı olan elektrik enerjisini üretmesine yardımcı olan güneş enerji sistemi, talep edilen oranda enerji sağlayabilmektedir. 

Son yıllarda 2-3 odalı evler oldukça arttı. Hobi evi olarak da adlandırılan 2-3 odalı bu tarz evlerde genelde elektrik enerjisi yoktur. Elektrik hattını getirebilmek için yaklaşık 20 bin TL üzeri masraf etmek gerekir. 

Ev tipi güneş panelleri ile, kullanıcı ortalama bir evin faturası 100 TL iken güneş enerjisinden kendi elektriğini kendi üreterek 60 TL ye kadar faturasını indirebilir. Aylık mahsuplaşma ile fazla ürettiği elektriği şebekeye verebilir. 

Ev Tipi Güneş Panelleri Kurulumu Faydaları

Ev tipi güneş panellerini kurduktan sonra ürettiğiniz elektriğin bir kısmını kullanmadığınızı düşünürsek ve bu durumda üretilen fazla elektrikten de kazanç sağlamış olursunuz. Üretilen fazla elektriği şebekeye satarak kazanç elde edebilirsiniz.  Buradan gelen kazancınızı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bunun yanında ev tipi güneş panelleri kurulumu sayesinde elektriğin en pahalı olduğu saatlerde güneş enerjisinden faydalanabilirsiniz, daha fazla üreterek pahalı elektrik saatlerinden korunmuş olursunuz. 

Ev tipi güneş panelleri, fotovoltaik güneş enerji sistemi ile mekanik olmadığı için minimum seviyede bakım gerektirir. Sistem sizin için elektrik üretirken size ek maliyetler çıkarmaz.  Ana kaynağı yaşam kaynağımız olan güneş olduğu için kömür, doğalgaz, petrol gibi temiz olmayan aynı zamanda fiyatı gün geçtikçe artan kaynaklara ihtiyaç duymazsınız.