Güneş enerjisinden elektrik üretimi, özellikle Türkiye gibi orta kuşakta bulunan ve güneşlenme süresi yüksek ülkeler için son derece avantajlı bir enerji üretimi yöntemidir. Özellikle yaz aylarında güneş ışınları daha dik açıyla geldiğinden dolayı Türkiye’nin neredeyse her yerinde çok verimli bir şekilde güneşten enerji üretilebiliyor. 

Peki üretilen enerjinin evde kullanımı veya şebekeye satışı nasıl gerçekleştiriliyor? Daha önceki yazılarımızda hem üretilen enerjinin dağıtım firmalarına nasıl satıldığından hem de on grid ve off grid sistemlerden bahsetmiştik. Ev veya iş yerinizin çatısında güneş panelleriyle ürettiğiniz enerjiyi şebeke yoluyla parekende firmalarına satabilirsiniz. Bu satıştan elde edeceğiniz gelir, mahsuplaşma yoluyla ay sonunda size gelir olarak dönebilir.

 

Evinizin çatısında 10 kW’ya kadar elektrik üretiminde, güneş panelleri üzerinden ürettiğiniz bu enerjiyi şebeke üzerinden parekende şirketine satışını gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında düzenli olarak tükettiğiniz elektrikten daha fazla üretim yaptığınız takdirde ay sonunda ev sahipleri ciddi bir gelir elde edebiliyorlar. 

Evlerin çatı veya cephelerinin yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı güneş enerjisi, elektrik enerjisi üretimi amaçlı kullanılması torba yasa ile teşvik ediliyor. Bu şekilde elektrik üretimi gerçekleştiren kişiler, öztüketimden fazla enerjisini herhangi bir vergi ile karşılaşmadan dağıtım firmasına şebeke üzerinden satabiliyor. Çıkarılan yasaya göre; 10 kw’ya kadar güneş enerjisi tesisi kurulabilir ve üretim ile tüketimin aynı noktada olması gerekmektedir. Yani güneş paneli sdaece evin çatısı veya cephesine yapılabilmektedir. 

 

güneş enerjisi fiyatları

Siz de alım garantili bir şekilde ev veya iş yerinizin çatısında güneş enerjisinden elektrik üretip herhangi bir vergi ile karşılaşmadan gelir elde etmek istiyorsanız bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Solarizasyon olarak Türkiye’nin 81 iline hizmet vermekteyiz. Ev veya iş yerinizin çatısına en uygun teklifi almak için aşağıda bulunan butona tıklayabilirsiniz. Solarizasyon uzmanları sizlerle en kısa sürede iletişime geçecektir.    

Teklif Al

Leave a Reply