Enerji kanunlarında yapılan düzenlemelerle birlikte küçük ve orta büyüklüklerdeki işletmelerin lisans almadan, şirket kurmadan 1Mw’a kadar elektrik üretmesine imkan tanınıyor. 

Lisanssız elektrik üretim projeleri yasal düzenlemelerle birlikte devlet tarafından da desteklenmektedir. Üretilen elektriğin 10 yıl süre ile belirtilen tarifeler üzerinden ilgili tedarik şirketi tarafından satın alınma garantisi bulunmaktadır.

 

Güneş enerjisinden üretilen elektriğin satın alınma garantisiyle birlikte de küçük ve orta büyüklükteki şirketler için hem elektrik faturasından tasarruf hem de ek gelir imkanı sağlanmış oldu. 

Sürekli gelişen ve büyüyen bir pazar olan enerji üretiminde satış imkanlarının da sağlanmasıyla birlikte güneşten enerji üretimine yönelik büyük bir ilgi oluşmaya başladı. Bu ilginin farkında olan finans kuruluşları da uzun vadeli, ilk 1 yılı ödemesiz gibi seçeneklerle işletmeler için kredi imkanları sağlamaya başladılar. 

 

Enerji üretiminde vergi

Enerji verimliliği ve sürdürülebilir kaynak kullanımı bilincinin artmasıyla birlikte finans kuruluşları çok farklı kredi seçenekleri de sunmaya devam ediyorlar. Ev veya işyerinizin enerji verimliliğini artırmaya veya güneş, rüzgar gibi yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimine yönelik yapılan projelerde de çok çeşitli kredi imkanları bulunmaktadır. 

Önümüzdeki yıllarda üretiminin büyük bir bölümünü yenilenebilir kaynaklardan sağlamaya yönelik hamle yapan Türkiye’de de finans kuruluşları ve güneş enerjisi tedarikçileri bu konuda önemli bir yer tutmaktadır. 

KOBİ’ler için güneş enerjisi santrali kurmaya uygun kredi fırsatları hem devlet hem de özel bankalar aracılığıyla devam ediyor. Siz de çatınıza uygun güneş enerjisi çözümleri için Solarizasyon ile iletişime geçebilirsiniz. 

 

Teklif Al

Leave a Reply