Güneş enerjisi teknolojisinden faydalanarak yapılan elektrik üretimi, son zamanlarda sıkça konuşulan yenilenebilir enerjinin oldukça tercih edilen bir çeşididir.

Güneş enerjisi kullanılarak üretilen elektriğin, düşük maliyetli ve kazançlı olması, işletme ve bakım maliyetinin çok düşük olması aynı zamanda çevre kirliliğine yol açmaması gibi birçok iyi nedenden dolayı yatırımcıların dikkatini çekmektedir.

Güneş enerji sistemlerinde, kurulum süresi uygulanacak alanın büyüklüğüne ve bulunduğu bölgenin durumuna göre değişiklik gösterir.

Öncelikle enerji üretimi sağlanması için gerekli özelliklerin tespit işleminden sonra, projenin çizilme ve onaylanma süreci tamamlanır. Çatı üzeri güneş enerjisi santrali kurarken, güneş paneli, inverter, panel montaj ekipmanı, kablolar ve panolar gibi çeşitli ekipmanların toplanması, elektrik firmasının kurulum için gelmesi ve gerekli lisansların çıkarılması süreçleri önem taşımaktadır.

Güneş Enerji Sistemi Tasarımı

Güneş enerji sisteminin tasarımda dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Yatırım yapmayı planlayan tüketim abonesinin, yıllık elektrik tüketim alışkanlıklarının iyi incelenmesi gerekmektedir. Güneş enerjisinin üretiminin en çok olduğu yaz aylarında üretimin toplam elektrik tüketim miktarını geçmeyecek şekilde planlanması yani bir farklı deyiş ile ürettiğinin tamamını tüketebildiği durumda yatırımın geri dönüş süresi kısalır.

Bu analiz çalışmasının ardından yapılması gereken elektrik abonesinin sözleşme gücünün tespit edilmesidir. Mevzuat gereğinde güneş enerji santrali, tüketicinin sözleşme gücünden daha yüksek güçte yapılamaz.

Son olarak tüketim alışkanlıkları analiz edilip, sözleşme gücü tespit edildikten sonra çatı alanına gölgelenme olmayacak şekilde solar panel yerleşimi yapılır. Bu solar panel yerleşimine istinaden güneş enerji sisteminin toplam kurulu gücü belirlenmiş olur. Panel adedine göre de inverter seçimi yapılarak güneş enerji sisteminin anlık olarak şebekeye ne kadar enerji verebileceği sonucuna varılır.