Güneş enerjisinden yararlanmada en önemli unsur ülkenin bulunduğu coğrafi konum ve yıl boyu güneş ışığı alma potansiyelidir. Güneş ışınlarının geliş açısı, güneş ışınlarının geldiği süre, uzunluğu gibi çeşitli unsurlar güneş enerjisinden elde edilen verimliliği ve potansiyeli belirlemektedir.

Avrupa ile kıyaslama yapıldığında Türkiye güneş enerjisinden yararlanma hususunda oldukça avantajlı bir konuma sahip. Güneş enerjisi Türkiye’nin pek çok coğrafi bölgesinde yıl boyunca yüksek bir verimlilikle kendisini gösterir. 

Türkiye’de yılın neredeyse 365 günü enerji üretilebilir. Ancak güneş enerjisi üretimi açısında maksimum verime ulaşılan gün sayısı 110’dur. Gelişmiş ülkeler ile karşılaştırıldığında 110 gün oldukça yüksek bir değerdir. Eğer gerekli yatırımlar ve çalışmalar yapılırsa Türkiye güneş enerjisi potansiyelini en iyi şekilde değerlendirebilir.

Türkiye coğrafi konumu bakımından oldukça güneş enerjisi hususunda oldukça verimli bir yere sahiptir. Yılın büyük çoğunluğunda güneş ışınlarının güçlü bir açıyla geldiği Türkiye’de güneş oldukça önemli bir temiz enerji kaynağıdır.

Türkiye’de güneş ışınlarının en fazla geldiği bölge Güney Doğu Anadolu Bölgesi’dir. Ardından da Akdeniz Bölgesi gelmektedir. Güneş ışınlarının geliş açısı ve güneşli gün sayısı bakımından Akdeniz Bölgesi’nden sonra 3. sırada Doğu Anadolu Bölgesi; ardından da sırasıyla İç Anadolu Bölgesi ve Ege Bölgesi gelir. Karadeniz Bölgesi ise güneş enerjisi yönünden en az verimliliğe sahip olan coğrafi bölgedir.

Türkiye’nin her bölgesinde güneşten enerji üretimi rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir. Siz de bulunduğunuz şehirdeki güneş potansiyelini öğrenmek ve eviniz veya iş yerinizde güneşten enerji üretmek istiyorsanız aşağıda bulunan “Teklif Al” butonundan teklif alabilir ve uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.  

 

Teklif Al

Leave a Reply