Türkiye’de son yıllarda güneş enerjisi santrali yatırımları büyük bir ivme kazanmıştır. Her geçen yıl katlanarak artan güneş enerjisi yatırımları Türkiye’nin de kendi enerji ihtiyacını karşılayabilmesi açısından büyük bir önem taşımaktadır. 

Güneş enerjisi yatırımı yapmak isteyen kişi veya şirketlerin de bilmesi gereken bazı süreçler ve durumlar vardır. Mahsuplaşma nedir? Çağrı Merktubu nedir? Lisanslı Elektrik üretimi ile Lisanssız Elektrik üretimi arasında ne tür farklar vardır gibi soruların cevabını da bu ve daha önceki blog yazılarımızda bulabilirsiniz. Bu haftaki blog içeriğimizde lisanssız elektrik üretimi ne demek ve kimler lisanssız elektrik üretimi gerçekleştirebilir konularına odaklanacağız.

Öncelikle lisanssız elektrik üretimi ne anlama geliyor buna bakmamız lazım. Geçtiğimiz yıllarda yayınlanan yönetmelik neticesinde özel ve tüzel kişilerin kendi enerjilerini üretebilme hakkı tanınmıştır. Kendi enerjisini üretme hakkına sahip olan özel ve tüzel kişiler, bu kapsamda herhangi bir lisans alma veya şirket kurma yükümlülüğünden muaftır. 

1MW altında elektrik üretimi gerçekleştiren özel ve tüzel kişiler için EPDK tarafından enerji üretimi lisansı alma zorunluluğu yoktur. Ancak 1MW altında üretim yapan kişi veya şirketlerin 33’te 1 oranında tüketim yapma zorunluluğu vardır. Yani lisanssız elektrik üretimi genel olarak tüketimin karşılanmasına yöneliktir ancak tüketimin az olduğu durumlarda da güneş enerjisi üzerinden gelir elde edilebilir. 

 

Apartmanlar İçin Güneş Enerjisi

Lisanssız elektrik üretimi yapılan projelerde ayrıca alım garantisi de bulunmaktadır. Lisassız elektrik üretimi projelerinde devletin alım garantisi 10 yıldır. Sonrasında ise piyasa koşulları ve enerji ihtiyacına göre bir değerlendirme yapılıp alım garantisi süresi de uzatılabilir. 

Lisanssız elektrik üretimi projelerinde başvuru sürecinin nasıl işlediğini dair yazımızı da linkten okuyabilirsiniz. 

Solarizasyon olarak lisanssız elektrik üretimi projelerinin her aşamasında sizlerin yanınızda oluyoruz. Başvuru sürecinden elektrik üretiminin başlangıcına kadar bütün süreçlerde Solarizasyon uzmanları sizin adınıza süreçleri tamamlıyor, anahtar teslim güneş enerjisi santralinizi size sunuyor. Solarizasyon Türkiye’nin 81 iline güneş enerjisi hizmeti vermektedir. Çatınız için en uygun güneş enerjisi teklifini almak için aşağıda bulunan “Teklif Al” butonuna tıklayarak teklif formunu doldurabilirsiniz. En kısa sürede bir Solarizasyon satış sorumlusu sizlerle iletişime geçecektir. 

 

Teklif Al

Leave a Reply