On Grid ve Off Grid Sistemler

On grid  ve off grid bağlantı, güneş enerjisinden elektrik  elde edilen PV sistemlerde kullanılan bir bağlantı türüdür.

 

On grid sistemler yalnızca elektrik şebekesi ile birlikte kullanılabilir. Şebekeye bağlı bir sistemdir. Off grid ise şebekeye bağlı bir sistem olmadığından dolayı üretilen enerjinin akülerde depoanması gerekmektedir. 

On Grid

Merkezi elektrik  şebekesine bağlı olan  ve güneş panellerinden elektrik üreten  sistemdir.  Fotovoltaik Sistemler  ile üretilen elektriğin, üretildiği anda kullanılan ve hiçbir ilave depolama (akü-batarya vb.) arabirimi bulunmadığından dolayı ihtiyacınızdan fazla üretilen enerjiyi anında şebekeye aktaran sistemlerdir.

Şebeke bağlantılı sistemler, santral boyutunda kurulabileceği gibi konut ihtiyaçlarını karşılamak için daha düşük güçlü kurulumlar da gerçekleştirilebilir.

On Grid  Bağlantının Avantajı

Evinizin Çatısına veya cephelerine kurmuş olduğunuz güneş panelleri, sizin şebekeden elektrik kullanımını azaltarak elektrik faturanızı büyük ölçüde azaltacaktır. Şebekeye bağlı bu sistem ile fazla üretmiş olduğunuz ya da kullanmadığınız elektrik enerjisini çift yönlü elektrik sayacı kullanarak dağıtım şirketlerine satabilirsiniz.

Off Grid

Off Grid sistemler, hiç şebeke hattı bulunmayan ya da şebeke hattına bağlanmanın ekonomik olmadığı , yayla-dağ evleri ve kırsal bölgelerde orta ve düşük güçlü enerji talebini karşılamak için kullanılabilir. Şebeke dışı bu sistem elektrik enerjisinin  akülerde  depolanmasını gerektirir. Sisteme bağlı yükleri (klima, televizyon, lambalar vb.) karşılamak için yeterli akü kapasitesine sahip olacak şekilde tasarlanmalıdır.

Off Grid sistemlerde güneş paneli üzerinden üretilen enerji akü üzerinden kullanıldığından dolayı akülerin yıllık bakımı yapılmalı ve akünün ömrü tamamlandığında yenisi alınmalıdır. Bu işlemler de her yıl ekstra maliyet olarak kullanıcıya yansımaktadır. 

 

Güneş enerjisi sistemleri hakkında daha detaylı bilgiler almak için solarizasyon.com web sitemizdeki diğer blog yazılarını okuyabilir veya teklif formumuzu doldurarak çatınıza en uygun güneş enerjisi çözümlerini öğrenebilirsiniz.

Teklif Al

Leave a Reply