Paneli Temizliği

Güneş enerjisi teknolojisi her geçen gün gelişerek daha da yaygın hale gelmeye başladı. Avrupa’da bazı ülkeler bina çatılarına güneş enerjisi santrali kurulumunu zorunlu tutmaya başladı. Türkiye’de de güneş enerjisi santrali kullanımının yaygınlaşmasıyla birçok fabrika, iş yeri ve ev çatılarında güneş panellerini görmeye başladık. 

Güneş enerjisi potansiyeli açısından avrupanın en verimli ülkesi olan Türkiye’de son yıllarda güneş enerjisine gereken önem verilmeye başlandı. Özellikle müstakil ev sahipleri, site yönetimleri ve fabrika sahipleri güneş enerjisi kullanımına hızlı bir giriş yaptılar. Geçen yılın aynı ayına göre güneş enerjisinden elektrik üretimi yaklaşık olarak iki katına çıkmış durumda. 

Ülkemizde de yaygınlaşan güneş enerjisi santralleri ile ilgili olarak daha önceki blog içeriklerimizde birçok sorunun cevabını vermiştik.

Mahsuplaşma Nedir? 

Müstakil Evler İçin Güneş Panelleri

Lisanssız Elektrik Üretimi Nedir? 

Bu haftaki blog içeriğimizde de ülkemizde bu kadar yaygınlaşan güneş enerjisi teknolojisinin verimli bir şekilde kullanılabilmesi için gerekli olan şeylerden birisi olan güneş paneli temizliğinin nasıl yapılması gerektiğine bakacağız. 

Güneş panelleri yapısı gereği güneşten gelen ışınları alarak bir kısmını enerjiye çevirirken diğer kısmını da geri yansıtmaktadır. Yansımanın en aza indirilebilmesi için güneş panellerinin üzerinden kullanılan camlar son derece önemlidir. Güneş panellerinin verimli olması için önemli olan bazı faktörler vardır. Bunlar panellerin yönleri, ısı dengesinin ayarlanması ve temizliğidir. 

Panel Temizliğinde Hangi Malzemeler Kullanılır

Güneş panellerinin temizliğinde genel olarak saf su ve alkol bazlı temizleyiciler kullanılmaktadır. Alkol bazlı temizleyiciler donma sıcaklığını düşürdüklerinden dolayı özellikle kış aylarında yapılan panel temizliklerinde tercih edilmektedir. 

Alkol bazlı temizleyiciler dışında kullanılan bir diğer madde de saf sudur. Katı maddelerden ve kireçten arındırılmış saf su ile güneş paneli temizliği gerçekleştirildiğinde panel üzerinde herhangi bir iz kalmamaktadır. Bu sayede de güneş panelleriniz yüksek verimlilikle çalışarak enerji üretimini sürdürür. 

Apartmanlar İçin Güneş Enerjisi

Hangi Sıklıkla Panel Temizliği Yapılmalı

Çatı üzeri güneş enerjisi santrallerinde temizlik işlemleri yüksek güvenlik önlemleri eşliğinde yapılmalıdır. Özellikle çatı üzerinde bulunan güneş enerjisi santralleri çok fazla temizlik yapılmasına ihtiyaç duymasa da verimliliğin düşmemesi açısında en az yılda 1 kere temizlenmelidir. 

Müstakil evinizin çatısında bulunan güneş panellerinin temizliğini saf sulu bir bezle basitçe silerek yapabilirsiniz. Detaylı bir temizlik istediğiniz takdirde ise bölgenizde bu alanda yetişmiş bir profesyonel ile çalışabilirsiniz. Güneş paneli temizliğini sağlayan çok sayıda firma bulunmaktadır. 

Çatınıza güneş enerjisi santrali kurarak hemen kazanç elde etmeye başlamak isterseniz Solarizasyon ile iletişime geçebilirsiniz. Aşağıda bulunan “Teklif Al” butonuna tıklayarak karşınıza çıkan formu doldurabilirsiniz. En kısa sürede bir Solarizasyon uzmanı sizinle iletişime geçecektir.

Teklif Al

Leave a Reply