Solar Çatı teknolojileri, son yıllarda gösterdiği gelişim ile sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır. Güneş panelleri haricinde de hızla gelişim gösteren çatı için güneş enerjisi teknolojisi sayesinde geleneksel panellerin montaj ve işçiliğinin zorluğu ortadan kalkmaktadır.

Dünyada birçok firma güneş enerjisinin verimli kullanımı amacı ile teknolojik çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmaların büyük bir bölümü ise solar enerji sistemleri üzerine olmaktadır. Güneş enerjisi pazarına yeni eklenen bu ürün, geçmişte kullanılan teknolojilerden çok daha pratik ve verimli olmaktadır.

Ev çatılarında da uygulama imkanı sunan bu teknoloji ile güneş enerjisinden faydalanma imkanı hem daha kolay hem de daha pratik olmaktadır. Solar shingle, solar kiremit, solar roll (solar halı) gibi ürünler ev tipi uygulamalarda kullanılmaktadır.

Solar Çatı Sistemleri Neden Tercih Edilmelidir

Solar çatı sistemleri kullanımı son yıllarda oldukça artmaktadır ancak piyasada sunulan bu sistemlerin birçoğu maalesef çatı için uygun değildir. Geleneksel güneş modüllerinin alüminyum dış çerçevelere sahip olması ağır olmasına neden olmaktadır. Bu modüllerin ağırlığı çatıya takılmasında engel oluşturmaktadır. Bir diğer yandan geleneksel güneş panellerinin esnek olmaması da çatıda kullanıma uygun olamama nedenleri arasında yer almaktadır.

Bu noktada daha inovatif bir teknolojiye sahip olan çatı sistemleri devreye girmektedir. Bu sistemlerin hem montajı daha kolaydır hem de daha estetik bir görünüme sahiptir. Bir diğer yandan bu sistem, güneş enerjisini çatıdan almak isteyen kullanıcılara özel olarak üretilmektedir. Çatıya montaj sırasında, delik, çatı tahribatı gibi durumlar söz konusu olmamaktadır.

Solar Çatı Sistemleri Modelleri

Solar Shingle çatı sistemleri, çatıda yer alan şıngıl yerine kullanmaktadır. Şıngılın yerine kullanılarak elektrik üreten bu sistemler sayesinde hem çatıda verim kaybı ortadan kalmaktadır hem de kullanıcılar bedava elektrik üretebilmektedir. Shingle kiremitlerin ürettiği elektrik verimi oldukça yüksektir. Bu kiremitlerin 250 adedi 304 metrekare alan kaplamaktadır ve maliyeti ortalama 10000 dolardır. Bu sistemin yakında tüm dünyada daha da yaygınlaşması beklenmektedir.

Solar kiremit ise özellikle eğimli çatılar için üretilmekte olan bir sistemdir. Mevcut çatıda yer alan kiremitlerin yerine kolayca monte edilebilme özelliğine sahiptir. Bu montaj sonrasında direkt elektrik üretmek mümkün olmaktadır. Bu sisteme sahip kiremitlerin, normal kiremitlerden görünüm olarak farkı bulunmamaktadır.

Bu çatı modelleri haricinde Buzlu Solar Cam Kiremit, Özel Blok Solar Çatı Sistemi, Solar Pod, Solar Halı çeşitleri, farklı çatı durumlarında uygulanabilir özellikleri ile piyasaya sunulmaktadır. Her geçen gün hızla büyümeye devam eden güneş enerjisi sektörü, tüm kullanım alanlarına özel çözümler sunmaktadır.