Solar Enerji Nedir?

Solar; kelime olarak güneş, güneşten yayılan enerji olarak tanımlanabilir. Solar enerji yani güneş enerjisi, güneşteki hidrojen helyum atomlarına dönüşmesi sonucu açığa çıkan ışınım enerjisidir. Güneş o kadar büyüktür ki içerisine 1 milyon tane Dünya sığabilir ve yaydığı enerji miktarı o kadar fazladır ki saniyede 564 milyon ton hidrojen, 560 milyon ton helyuma dönüşüyor. Bu dönüşüm sırasında kaybolan 4 milyon ton enerji de uzaya yayılmaktadır. Güneşten yayılan bu enerji, solar enerji olarak bilinir ve gezegenimizdeki canlılığın devam etmesini sağlar.

Güneşle dünya arasındaki mesafe yaklaşık 150 milyon kilometredir ve güneş ışınlarının dünyamıza ulaşması yaklaşık 8 dakika sürmektedir.

Solar Enerjiden Elektrik Üretmek

Solar enerji yani güneş enerjisinden elektrik üretimi son yıllarda oldukça yaygın bir elektrik üretim yöntemi haline gelmiştir. Özellikle Türkiye gibi yüksek güneş enerjisi potansiyeline sahip ülkelerde solar enerji önemli bir konuma gelmiştir. Önümüzdeki yıllarda birçok ülke ihtiyaç duyduğu enerjiyi %100 yenilenebilir enerji kanalları üzerinden sağlamak istiyor. Türkiye’de bu hedef için en yüksek potansiyele sahip olduğu solar enerjiyle %100 yenilenebilir enerji hedefini tutturabilir. 

Solar Enerji Pahalı Mıdır? 

Solar enerji geçmişte yeni gelişen teknoloji ve fosil kaynakların daha fazla kullanılmasından dolayı pahalı bir seçenekti. Ancak son yıllarda teknolojinin hızlı gelişmesi, üretimin yaygınlaşması ve yenilenebilir kaynakların ülkeler için önemli bir konuma gelmesiyle en ucuz enerji üretimi kaynaklarından birisi haline gelmiştir. Başlarda arazi tipi güneş enerjisi santralleri ile solar enerjiden faydalanılırken günümüzde ev, apartman, otopark, fabrika, tarımsal sulama gibi alanlarda da kullanımı yaygınlaşmaya başladı. Ev ve apartmanların çatısına kurulan çatı üzeri güneş enerjisi sistemlerinde verimli bir şekilde enerji üretilmektedir. Üretilen enerjiyle birlikte aylık elektrik faturası masraflarının bir bölümünden veya tamamından kurtulunabilir. Hatta bazı bölgelerde solar enerji sayesinde çatınızdan gelir elde edebilirsiniz. 

Solar enerji ile artan elektrik faturası masraflarınızdan kurtulmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve siz de bir solar çatı sahibi olabilirsiniz. Aşağıda bulunan teklif al butonu üzerinden teklif formunu doldurabilirsiniz. Solarizasyon uzmanları en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir. Çatı üzeri güneş enerjisi sistemlerinde 24 ay 0 faiz fırsatından faydalanabilirsiniz! 

Teklif Al

Leave a Reply