Solar Enerji gelişen teknolojiler ve pazarları düşünüldüğünde en çok karşımıza çıkan konulardan biri olmuştur. Solar enerjiyi anlatan yazımızda günümüzde sıklıkla duyduğumuz solar enerji kavramını ve nerelerde kullanıldığını sizler için derliyoruz.

Solar Enerji Nedir?

Solar; kelime olarak güneş, güneşten yayılan enerji olarak tanımlanabilir. Solar enerji yani güneş enerjisi, güneşteki hidrojen helyum atomlarına dönüşmesi sonucu açığa çıkan ışınım enerjisidir. Güneş o kadar büyüktür ki içerisine 1 milyon tane Dünya sığabilir ve yaydığı enerji miktarı o kadar fazladır ki saniyede 564 milyon ton hidrojen, 560 milyon ton helyuma dönüşüyor. Bu dönüşüm sırasında kaybolan 4 milyon ton enerji de uzaya yayılmaktadır. Güneşten yayılan bu enerji, solar enerji olarak bilinir ve gezegenimizdeki canlılığın devam etmesini sağlar.
Güneşle dünya arasındaki mesafe yaklaşık 150 milyon kilometredir ve güneş ışınlarının dünyamıza ulaşması yaklaşık 8 dakika sürmektedir.

Solar Enerjiden Elektrik Üretimi

Solar enerjiden elektrik üretmek son zamanlarda oldukça yaygın bir elektrik üretme yöntemi olmuştur. Gelecekteki elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayacak farklı enerji kaynağı türlerinin kullanılabilirliğini anlamak amacı ile temiz enerji türleri üzerine oldukça yoğun araştırma/geliştirme çalışmaları yapılmaktadır.
Doğal enerji kaynaklarından olan solar enerji teknolojisi ile sadece büyük araziler, kurumsal yapılar değil onun yanı sıra ev, iş yeri, park ve dinlenme yerleri gibi yapıların çatılarına yerleştirilen sistemlerle de elektrik üretimi mümkün olmaktadır.
Solar çatı kurulumu ile üretilen elektrik enerjisi, kurulu üretim kapasitesine bağlı olarak, bina ihtiyacını karşılamak ve kullanılmayan fazla üretim ise şebekeye satılmak üzere değerlendirilebilinir.

Solar Enerji Tercih Sebepleriniz

Solar Enerjiye geçmenizde sayısız çevresel ve ekonomik faydaları ile kanıtlanmıştır. Fotovoltaik elektrik enerjisi önemli bir enerji kaynağı olarak gün geçtikçe artan bir popülerite kazanmaktadır. Türkiye güneş enerjisi potansiyeli bakımından İspanya’dan sonra ikinci sırada yer almaktadır. Böyle bir potansiyele sahipken neden kullanmayalım?

Güneş panelleri ile fotovoltaik elektrik üretmeniz için tek ihtiyacınız güneştir. Ülkemizin ideal yüksek ışınım değerleri ve iklim şartları, bu potansiyeli güneş enerji sistemleri uygulamaları ile değerlendirmemiz için ideal bir ortam sunmaktadır.

Enerji üretiminde kullanılan fosil yakıtlar, dumana ve asit yağmurlarına sebebiyet verir, havayı ve suyu kirletir. Ayrıca karbondioksit de üretilir. Fotovoltaik elektrik enerjisi ise yakıt olarak sadece güneşi, doğal kaynağımızı kullanır. Zararlı gaz salımlarına sebep olmaz ve küresel ısınmanın azaltılmasında aktif katkıda bulunur.