Türkiye’de ve Dünya’da yenilenebilir enerji kullanımı her geçen gün artmaya devam ediyor. Özellikle orta kuşakta bulunan Türkiye, güneş panelleri üzerinden enerji üretimine son derece uygun bir ülkedir. Avrupa ile kıyaslandığında Türkiye’nin güneş enerjisi üretim potansiyeli sadece İspanya ile benzer durumdadır. 

Türkiye’de Elektrik Üretimi

Türkiye’de Eylül 2020 itibariyle elektrik üretiminde en büyük pay sahibi Hidrolik enerjidir. Hidrolik enerji toplam kurulu enerji gücünün %32,02’sini oluşturmaktadır. Hidrolik enerjiyi sırasıyla Doğal Gaz ve Yenilenebilir Enerji kaynakları takip etmektedir. 

Yenilenebilir enerji kaynakları 2019 yılının Eylül ayında toplam kurulu gücün %17,03’ünü oluştururken 2020 yılının Eylül ayında bu oran %18,34’e çıkmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımlar her geçen yılda artmaktadır. Özellikle yeni çıkan kanun ve yönetmeliklerle birlikte Avrupa’da ve ülkemizde yenilenebillir kaynaklara yönelim hızlı bir şekilde devam edecektir. 

Güneş Enerjisi’nin Toplam Üretim İçerisindeki Payı

Eylül 2020 verilerine göre Türkiye’deki enerji tesislerinin toplam kurulu güçlerinde yenilenebilir kaynakların oranı %18,34’dür. Bu yenilenebilir kaynaklar arasında Jeotermal, Rüzgar, Güneş ve Atık ve Çöp bulunmaktadır. Yenilenebilir kaynaklar arasında kurulu güçte en büyük payı %8,61 ile rüzgar enerjisi santrallerine aittir. İkinci sırada ise Türkiye’deki enerji kaynakları arasında toplam kurulu gücün %6,79’unu elinde bulunduran güneş enerjisi bulunmaktadır. 

Güneş Enerjisi Üretiminde Büyüme

Güneş enerjisi toplam kurulu gücü Eylül 2019 tarihinde 5.594MW iken Eylül 2020 tarihinde kurulu güç 6.324MW seviyesine yükselmiştir. Yaşanan %13’lük büyümeyle, Atık ve Çöpten enerji üretimi santralleriyle birlikte Türkiye’nin en hızlı büyüyen enerji kolu haline gelmiştir. Güneş enerjisi teknolojisinin ucuzlaması ve artık her eve, iş yerine, otoparka uygulanabilmesi sayesinde kurulu güç ve üretimdeki payı önümüzdeki yıllarda da artarak devam edecektir. 

Siz de eviniz, iş yeriniz, tesisiniz veya otopark çatınız için güneş enerjisi santrali yaptırarak güneş panelleriniz üzerinden elektrik üretmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Çatınıza yatırım yaparak 25 yıl süresince güneşten enerji üreterek elektrik faturası masraflarınızdan kurtulabilir, bol güneşli yaz aylarınızda kullanımınız ölçüsünde aylık gelir elde edebilirsiniz. 

Solarizasyon olarak anahtar teslim projelerimizle kaliteli ve verimli güneş enerjisi santrali hizmeti sunmaktayız. Türkiye’nin 81 ilinden güneş paneli kurulumu hizmeti alabilirsiniz. Sizin için en uygun güneş enerjisi santrali teklifi için “Teklif Al” butonuna tıklayabilirsiniz. 

Teklif Al

Leave a Reply