Türkiye bulunduğu konum itibariyle güneşlenme süresinin yüksek olduğu ve güneş ışınlarının dik açılarla geldiği bir ülkedir. Bu özellikleri sayesinde de Türkiye çok ciddi bir güneş enerjisi potansiyeline sahiptir. 

Son yıllarda gelişen teknoloji ve enerji ihtiyacının artmasıyla birlikte Türkiye’de güneş enerjisine de ciddi bir yönlenme olmuştur. Değişen mevzuatlar ve yatırımcılar için cazip hale gelen fiyatlar sayesinde 2013 yılından itibaren arazi ve çatı tipi güneş enerjisi santrali sayısında ve gücünde artış gerçekleşti. 

Türkiye’de güneşten enerji üretiminin artmasıyla birlikte enerjide dışa bağımlılığın da hızlı bir şekilde azalması beklenmektedir. Avrupanın diğer ülkelerine göre güneş enerjisi konusunda çok daha avantajlı bir konumda olan ülkemizde henüz potansiyelin %3’ü kullanılmaktadır. Enerji Bakanlığı’nın açıkladığı hedeflerine göre 2023 yılında en az 3000 MW lisanslı güneş enerjisi santrali kurulumu gerçekleştirilecek. Belirlenen hedeflere ulaşıldığı takdirde bile yine de güneş potansiyelinin küçük bir bölümüne ulaşılmış olacaktır. 

Türkiye’nin her ilinde ve bölgesinde çatı tipi güneş enerjisi santrallerinde azami şartlar karşılandığı takdirde 4 ila 7 yıl arasında bir amortisman süresi vardır. Amortisman sürelerinin bu kadar kısa olması hem yatırım olarak ne kadar değerli olduğunu hem de bulunulan coğrafyanın avantajlarının kullanılabilirliğini göstermektedir. 

Başta Güneydoğu Anadolu bölgesi olmak üzere Akdeniz, Doğu Anadolu, Ege ve İç Anadolu bölgesinde çok ciddi bir güneşlenme potansiyeli vardır. Bu bölgelerde kurulacak olan arazi tipi güneş enerjisi santralleri ciddi bir istihdam oluştururken ev ve iş yerleri için yapılan çatı tipi güneş enerjisi santralleri de ek bir gelir sağlayabilir. 

Solarizasyon olarak kurulduğumuz günden bu yana Türkiye’nin farklı illerinde güneş enerjisi potansiyelini değerlendirmek isteyen birçok yatırımcıya anahtar teslim projelerimizle destek olduk. Siz de ev veya iş yerinizin çatısına güneş paneli yaptırmak istiyorsanız tecrübeli ekibimiz sizlere destek olmak için hazır! Solariazsyon ile güneş enerjisi potansiyelinizi değerlendirebilirsiniz. Aşağıda bulunan “Teklif Al” butonuna tıklayarak çatınıza en uygun güneş enerjisi teklifini Solarizasyon’dan alabilirsiniz. 

Teklif Al

Leave a Reply